Ciąża Ciąża - serwis informacyjny

Ciąża bliźniacza

Ciąża > Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza należy do najczęściej występującego rodzaju ciąży mnogiej. W zależności od przebiegu zapłodnienia i podziału zygoty wyróżniamy ciąże jednojajowe i dwujajowe. W ciąży bliźniaczej ważna jest opieka medyczna i częsta kontrola lekarska.

Ciążę bliźniaczą nazywa się niekiedy „podwójnym szczęściem” rodzice bowiem zamiast jednego potomka, od razu dostają od losu dwoje dzieci. Statystycznie, według reguły Hellina, ciąża bliźniacza powinna występować raz na 85 porodów. Ostatnimi czasy, w ciąży bliźniaczej bywa jednak większa iloćc kobiet, prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest bowiem większe przy leczeniu hormonalnym oraz sztucznym zapłodnieniu.

Ciąża bliźniacza i jej rodzaje

Ciąża mnoga – w tym najczęstsza ciąża bliźniacza powstaje w wyniku bądź to zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki, bądź w wyniku podziału zapłodnionej komórki jajowej na dwie zygoty. Przyczyny tego podziału i niezależnego rozwoju płodu nie są do końca znane. W zależności od rodzaju sposobu powstania ciąży bliźniaczej występuje:

Ciąża bliźniacza jednojajowa – kiedy jedna komórka dzieli się na dwie części. Oba płody mają identyczne geny. W ciąży bliźniaczej jednojajowej możne dojść do wykształcenia się podwójnej bądź pojedynczej kosmówki. Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa może występować w formie z jedną bądź dwiema owodniami. Rozróżnienie tego jest o tyle ważne, że w 4% ciąż bliźniaczych, jedna zygota obumiera, a w sytuacji ciąży jednokosmówkowej i jednoowodniowej może to wywrzeć negatywny wpływ na pozostały płód.

Ciąża bliźniacza dwujajowa – dwie komórki jajowe (których obecność może być spowodowana lekami, genetyka, bądź anomalią). Przy ciąży bliźniaczej dwujajowej wykształcają się dwa zarodki, które mają własne kosmówki i własne łożyska. Dzieci mogą być różnopłciowe. W sytuacjach szczególnych może nawet dojść do zjawiska zwanego nadpłodnieniem, czyli zapłodnienia drugiej komórki jajowej przez plemnika pochodzącego z innego stosunku płciowego.

Ciąża bliźniacza: poród i prowadzenie ciąży

Ciąża bliźniacza uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Prowadzić może ją każdy lekarz ginekolog położnik, niemniej jednak w ciąży bliźniaczej konieczne jest większe zaopiekowanie pacjentką i częstsze kontrole rozwoju płodów.

Rozpoznać ciążę bliźniaczą może jedynie lekarz za pomocą badania ultrasonograficznego, choć wcześniej występuje kilka objawów, które skłonić mogą matkę do podejrzewania wystąpienia ciąży bliźniaczej. Należą do nich:

Pozostałe symptomy stwierdzane są już podczas badania lekarskiego

Ze względu na większe ryzyko, częściej w ciąży bliźniaczej poród ma charakter cesarskiego cięcia, choć przy odpowiednim ułożeniu bliźniąt możliwy jest też poród naturalny.

Zaburzenia przy ciąży bliźniaczej

Ryzyko powikłań zarówno funkcjonalnych jak i genetycznych przy ciąży bliźniaczej jest większe niż przy ciąży pojedynczej. Również wady wrodzone występują częściej niż w przypadku ciąż pojedynczych. Częstym powikłaniem jest też przedwczesny poród – który w przypadku bliźniaków wynosi aż 50% wszystkich ciąż bliźniaczych. Jednym z najtrudniejszych zaburzeń są bliźnięta nie do końca rozdzielone – zwane popularnie bliźniętami syjamskimi. Takie zaburzenie powstaje, gdy komórka zaczyna dzielić się na dwie zygoty po 13 dniach od zapłodnienia. Bliźnięta syjamskie mogą być zrośnięte ciałem ale posiadać własne organy wewnętrzne, bądź też być organami połączone.

Ciąża
Ciąża bliźniacza - Polityka prywatności