Ciąża Ciąża - serwis informacyjny

Antykoncepcja

Ciąża > Antykoncepcja

Antykoncepcja to wszelkie metody służące zapobieganiu zajściu w ciąże. Metod antykoncepcji jest szerokie spektrum a skuteczność antykoncepcji różna. Odpowiednią dla kobiety metodę antykoncepcji powinien dobierać lekarz ginekolog.

Antykoncepcja jest tematem niezwykle szerokim, a jej historia sięga niemalże zarania dziejów. Od początku naszej historii cywilizacji były bowiem kobiety, które unikały zajścia w ciąże, bądź wolały samodzielnie wybrać czas na dziecko nie poddając się przypadkowi. Oczywiście, metody przez wieki się zmieniały, a teraz dysponujemy już niezwykle szerokim spektrum różnorodnych metod, które pozwalają na dobór metody właściwej dla każdej kobiety. Pamiętać jedynie należy, że nie każda metoda antykoncepcji jest równie skuteczna.

Antykoncepcja - skuteczność

Różne środki antykoncepcyjne mają różną skuteczność stosowania. Określeniem skuteczności metod antykoncepcji jest wskaźnik Perla. Określa on ilość zajść w ciąże przy stosowaniu poszczególnej metody w ciągu roku. W związku z tym im wskaźnik jest niższy tym bardziej skuteczna antykoncepcja. Brak stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń jest określany na poziomie 85.

Antykoncepcja - metody

Główny podział metod antykoncepcji jaki można zastosować to podział na metody hormonalne i niehormonalne.

Antykoncepcja niehormonalna

Za środki antykoncepcji niehormonalnej uznamy wszystkie te środki, których stosowanie nie wymaga ingerencji w gospodarkę hormonalną kobiety. W ramach antykoncepcji niehormonalnej wyróżnia się antykoncepcję naturalną, wkładki wewnątrzmaciczne oraz antykoncepcję doraźną.

Antykoncepcja hormonalna

Za najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji uznawana jest obecnie antykoncepcja hormonalna, polegająca na ingerowaniu w gospodarkę hormonalną kobiety. Pigułki antykoncepcyjne mają za zadanie powstrzymać owulację, zagęścić śluz wewnątrz maciczny oraz obniżyć poziom hormonów koniecznych do umożliwienia zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. Metody hormonalne, to antykoncepcja dla kobiet.

W ramach metod hormonalnych wyróżnia się:

Warto pamiętać o tym, iż każda metoda antykoncepcji nie jest 100% pewna i każda też ma swoje ograniczenia które powodują że nie dla każdej kobiety, każda metoda antykoncepcji będzie odpowiednia. Przy planowaniu metody niezbędny jest więc lekarz ginekolog. Antykoncepcja którą dobierze powinna wziąć pod uwagę zarówno stan fizjologiczny jak i potrzeby psychiczne kobiety.

Ciąża
Antykoncepcja - Polityka prywatności